Cursuri de Biliard

Alege un Curs

Fie că îți place biliardul și vrei să înveți să-l practici corect sau ești un jucător experimentat și simți că nu mai poți avansa, fie ca ești la început de drum sau joci biliard de ani buni, cu siguranță vei găsi cursul potrivit pentru tine. Alege unul din cursurile de biliard din lista de mai jos și apasă butonul „mă înscriu”. Vei fi contactat(ă) telefonic sau pe mail în cel mai scurt timp pentru o programare. Dacă nu știi ce curs ți se potrivește sau care este nivelul tău actual de joc, sună la Scoala de Biliard pentru a programa o evaluare gratuită!

Buddy System

La Scoala de Biliard, fiecare curs sau ședință se poate ține individual sau împreună cu un apropiat care îți împărtășește pasiunea. Vino la Scoala de Biliard împreună cu fratele, prietena, tatăl sau oricine altcineva care vrea să învețe biliard alături de tine și beneficiați de reducere. Costul fiecărui curs atât în varianta individual cât și în varianta „buddy system” este afișat pe această pagină.
Pentru alte reduceri sau oferte urmărește acest site sau pagina de facebook.

CURS DE INITIERE

Cui se adresează?

Cursul de inițiere este conceput pentru cei care sunt la început de drum și doresc să-și însușească principalele concepte ale acestui sport. Dacă acum iei pentru prima oară tacul în mână sau dacă ai jucat ocazional, cu prietenii și vrei să înveți să joci corect, acest curs este pentru tine.

Ce înveți?

Acest curs este axat pe învățarea corectă a noțiunilor de bază ca: poziția la masă, priza, alinierea/țintirea loviturii, tehnica de lovire, dar conține și primii pași în dezvoltarea celui mai important aspect al jocului de biliard - controlul bilei albe. Află mai multe detalii apăsând butonul de mai jos.

conținutul cursului
 1. Noțiuni fundamentale I
  poziția la masa, priza pe tac, priza pe masă, lovitura (partea I)
 2. Noțiuni fundamentale II
  rutina loviturii, alinierea, lovitura (partea II)
 3. Țintirea
  bila fantomă, sistemul fracțional, lovituri standard
 4. Jocul pozițional I
  controlul vitezei, efectul de urmărire, lovitura cu stop
 5. Jocul pozițional II
  lovitura cu retur, zona de poziție, regulile de 30 și 90 de grade
 6. Lovituri speciale
  lovitura cu manta și cu manta înainte, lovitura cu sprijinul (prelungitor), spargerea (bila 8)
 7. Jocul pozițional III
  secvența de 3 bile, curba la efectul de urmărire și retur, centrul mesei
 8. Jocul de bila 8 I
  regulament oficial, tactica de joc (partea I), pattern-uri
 9. Jocul de bila 8 II
  tactica de joc (partea II), exerciții și jocuri comentate, recapitularea principalelor concepte și revizitarea capitolelor problemă
 10. Testarea abilităților
  testare, întocmirea unui plan de antrenament individual

Durata cursului

Cursul de inițiere constă în 10 ședințe de câte 2 ore (20 în total) și poate dura între 5 și 10 săptămâni. În funcție de programul fiecărui cursant și de volumul de exerciții (teme pentru acasă) necesar pentru însușirea subiectelor abordate se pot programa una sau două ședințe săptămânal.

Costul cursului

Individual: 800 lei
Buddy system (2 persoane): 500 lei/persoana

costul mesei este inclus, nu se percep taxe suplimentare

ma inscriu

Curs de inițiere

Completați formularul de mai jos și veți fi contactat telefonic în cel mai scurt timp pentru o programare. Vă mulțumim pentru alegerea făcută!

Numele (obligatoriu)

Adresa de email (obligatoriu)

Telefon

CURS AVANSATI

Cui se adresează?

Cursul pentru avansați se adresează celor care au absolvit cursul de inițiere și celor care practică biliardul mai serios, dar simt că nu mai pot avansa. Dacă poți să execuți o lovitură cu stop sau cu retur cu destulă lejeritate, dar vrei să "treci la nivelul următor", acesta este cursul pe care trebuie să îl alegi.

Ce înveți?

Cursul are ca scop îmbunătățirea procentajului loviturilor de buzunar și dezvoltarea jocului pozițional. Sunt abordate subiecte ca: efectul lateral, principiile jocului pozițional, jocul defensiv, tactică și strategie. Află mai multe detalii apăsând butonul de mai jos.

conținutul cursului
 1. Revizuirea noțiunilor fundamentale
  poziția la masă, priza pe tac, priza pe masă, lovitura, alinierea
 2. Principiile jocului pozițional I
  Stop, urmărire, retur, direcția bilei albe după contact, zona de poziție, unghiul optim etc.
 3. Efectul Lateral I
  Noțiuni teoretice, metode de aplicare, compensarea
 4. Efectul Lateral II
  Exemple, aplicații, exerciții, lovituri standard (partea I)
 5. Efectul Lateral III
  Lovituri standard (continuare)
 6. Lovituri speciale
  Lovitura sărită (jump), efectul de ocolire (masse)
 7. Principiile jocului pozițional II
  Pattern-uri, exerciții
 8. Jocul de bila 9 I
  regulament oficial, tactica de joc (partea I), secvența de 4 bile
 9. Jocul de bila 9 II
  tactica de joc (partea II), exerciții și jocuri comentate, recapitularea principalelor concepte și revizitarea capitolelor problemă
 10. Testarea abilităților
  testare, întocmirea unui plan de antrenament individual

Durata cursului

Cursul pentru avansați constă în 10 ședințe de câte 2 ore (20 în total) și poate dura între 5 și 10 săptămâni. În funcție de programul fiecărui cursant și de volumul de exerciții (teme pentru acasă) necesar pentru însuțirea subiectelor abordate se pot programa una sau două ședințe săptămânal.

Costul cursului

Individual: 800 lei
Buddy system (2 persoane): 500 lei/persoana

costul mesei este inclus, nu se percep taxe suplimentare

ma inscriu

Curs avansați

Completați formularul de mai jos și veți fi contactat telefonic în cel mai scurt timp pentru o programare. Vă mulțumim pentru alegerea făcută!

Numele (obligatoriu)

Adresa de email (obligatoriu)

Telefon

SEDINTA DE ANTRENAMENT

Cui se adresează?

Ședințele de antrenament sunt recomandate celor care doresc o abordare mai personalizată, indiferent de nivelul de joc, sau celor care au absolvit un curs și doresc să aprofundeze temele abordate.

Ce înveți?

Dat fiind caracterul personalizat al ședințelor de antrenament, temele abordate sunt diverse, în funcție de nivelul de joc și de punctele slabe ale fiecărui cursant. Se pot aborda oricare dintre temele cuprinse în cursurile de inițiere și pentru avansați.

conținutul cursului

Sedintele de antrenament pot include, dar nu se limitează la:

 • Testarea aptitudinilor pentru identificarea punctelor slabe;
 • Analiza video a loviturii și corectarea eventualelor greșeli de poziție sau execuție;
 • Noțiuni fundamentale: poziția, priza, alinierea, lovitura;
 • Aprofundarea jocului pozițional;
 • Efectul lateral;
 • Lovituri speciale: lovitura cu manta și cu manta înainte, lovitura sărită (jump), efectul de ocolire (masse) etc.;
 • Alcătuirea unui program personalizat de antrenament (drill-uri);
 • Tactică și strategie: jocul defensiv, push-out etc.

Durata cursului

O ședință de antrenament are o durată de 2 ore, fiind recomandată programarea uneia sau a două ședințe săptămânal. Între două ședințe este recomandat antrenamentul individual bazat pe exercițiile primite.

Costul cursului

Individual: 100 lei/sedinta
Buddy system (2 persoane): 65 lei/persoana

costul mesei este inclus, nu se percep taxe suplimentare

ma inscriu

Ședințe de antrenament

Completați formularul de mai jos și veți fi contactat telefonic în cel mai scurt timp pentru o programare. Vă mulțumim pentru alegerea făcută!

Numele (obligatoriu)

Adresa de email (obligatoriu)

Telefon

ANALIZA VIDEO

Cui se adresează?

Analiza video constă în filmarea loviturii și analiza acesteia din punct de vedere tehnic pentru a descoperi problemele care se observă mai greu cu ochiul liber. Se adresează celor care practica biliardul de mult timp, dar nu sunt constanți în joc.

Ce înveți?

În cadrul analizei video se urmăresc aspecte precum: poziția cotului, mâinii și a încheieturii, traiectoria tacului, poziția capului, unghiul dintre mână și tac, unghiul dintre tac și suprafața de joc etc.

conținutul cursului
 1. Evaluarea nivelului de joc, a poziției și a loviturii. Filmarea in format HD a loviturii din 3 unghiuri în vederea analizei.
 2. Prezentarea rezultatelor analizei, sfaturi și exerciții pentru corectarea greșelilor.

Durata cursului

Analiza video constă în două ședințe de câte 2 ore (4 în total), programate, de obicei, în cursul aceleiași săptămâni.
Este nevoie de o perioadă de 2 zile între ședințe destinate analizării materialului filmat.

Costul cursului

Individual: 200 lei

costul mesei este inclus, nu se percep taxe suplimentare

ma inscriu

Analiza Video

Completați formularul de mai jos și veți fi contactat telefonic în cel mai scurt timp pentru o programare. Vă mulțumim pentru alegerea făcută!

Numele (obligatoriu)

Adresa de email (obligatoriu)

Telefon